یادم می آید یک شب نشسته بودم به دیدن  فوتبال بارسلونا و گزارشگر فارسی زبان که علاقه داشت اطلاعاتش را به رخ مخاطب بکشاند جمله ای از مربی وقت بارسلونا گفت که تکانم داد. مربی گویا جایی گفته بود :"من تغییر در تیمم را از زمانی آغاز میکنم که تیمم در حال نتیجه گرفتن است. وقتی تیم دچار بحران شود برای تغییر خیلی دیر است".حالا دست کم 5 سالی از آن شب و بازی آن جمله میگذرذ اما این جمله هنوز توی ذهنم است. امروز وقتی سعید زنگ بهم و گفت وقتی تصاویر شعله های سر به فلک کشیده خیابان کن را دیدم یقین بردم  به این جمله وقت مصیبت برای تغییر دیر است. شعله های آتش با  گداز و آهان و تولپ فراوان  تا سی متر ارتفاع پیدا کرده بودند و سر و صدا  میکردند و مردم وحشت زده مثل مورچه ها خواب نما شده دور هم میگشتند و فرار میکردند. اتفاق ساده بود کارگران مترو موقع کار اصول ایمنی را رعایت نکردند یا زمین نشست کرده یا هر کوفتی. به هر حال این قبل از بحران است . بحران واقعی چهار و بیست هشت دقیق صبح جمعه اتفاق افتاد که مردم وحشت زده صدایی شبیه صدای سقوط هواپیما دیدند و سی متر شعله  هار و نفهم که حجم عظیمی از خاک و ریگ را به آسمان میفرستد.


 گویا عملیات قطع گاز و مهار آتش تا روشن شدن هوا طول میکشد یعنی دست کم بیش از دو ساعت شعله ها در حال الو کشیدن بودند. ساختمان ها در حال ذوب شدن، مردم در حال فرار کردن. کودکان در حال عر زدن. و مسئولین در حال چرت بعد از سحری.

تصور میکنم یک بار آن گسل های تهران یک تکانی به خودش داده بود. تکان منجر به تغییر در وضعیت سطح زیرین و ترکیدگی و انفجار لوله گاز میشد. آنوقت چند ساعت  طول میکشید تا  شهری که پر است از این شا لوله ها  حسابی گریل و تنوری شود؟

چقدر ایمنی در قطع اب و گاز و برق و وصل ماندن خطوط ارتباطی در شرایط بحران  رعایت شده. البته که خداوند رحمان است و قطعا رحیم اما بهتر است  همراه توکل کارهای بیشتری انجام دهیم. دیدن مسدولینی که خونسرد می ایستند و با شکم های گنده  میگویند از خسارات وارده اطلاعی نداریم  کفری کننده ترین تصویر ممکن است.

سال 2010 و همزان با زلزله و سونامی وحشتناک ژاپن کار آموز یک شرکت خوردرو ساز بودم. همان موقع  یکی از همکارای مطلبی را خواند که در زمان  فاجعه زلزله و بعد نشتی نیروگاه  ژاپنی ها  اینترنت فعال و قوی با پوشش کامل داشتند. و هر کس عزیز گم کرده ای داشت در اینترنت  وبگاه مشخصی اعلام و هر کسی خبری از ان عزیز پیدا  میکرد آنجا  اعلام میکرد.

حالا در 2016 در تهران گوشی تلفن همراه غرب شهر به خاطر یک انفجار کوچک در یک خیابان  نه چندان اصلی از بین میرود.